Un singur punct a strâns Chindia în ultimele 5 meciuri de dinaintea întâlnirii de la Buzău, cu Universitatea Craiova, și venea în Crâng cu încrederea că poate obține cel puțin un egal. Asta era și speranța lui Emil Săndoi, care a pregătit conștiincios meciul împotriva clubului care l-a lansat ca jucător în fotbalul mare, club pentru care a evoluat 13 sezoane în prima liga, lângă care mai adăugăm aproape 4 sezoane ca antrenor. Practic, Sandoi se confundă cu istoria Craiovei din anii ’80-’90.

Primul meci al Chindiei pe stadionul Gloria a fost unul încălcit, departe de ambițiile și pretențiile unui meci de Liga I. Am notat prima faza de poartă în minutul 16, când Iacob a executat, în brațele lui Pigliacelli, o lovitură liberă de la 20 m. A fost nevoie de alte 22 de minute pentru o nouă acțiune importantă, dar lovitura de cap a lui Papp, după centrarea lui Nistor, a fost reținută de Aioani.

S-a intrat la cabine fără niciun gol marcat.

Repriza a doua a început sub dominarea oltenilor care, în urma unei faze demne de biliard din minutul 55, au reclamat penalty la un fault al lui Dulca asupra lui Vlad. Spre disperarea oaspeților, centralul Istvan Kovacs a considerat că jocul poate continua.

Chindia Craiova min 55 Dulca

Meciul și-a reluat cursul în același ritm anost până în minutul 70, când Dulca trimite o minge în careu spre Neguț, care îi ia fața lui Papp, dar este împins în săritură în suprafața de 16 m. Kovacs arată, fără ezitare, punctul cu var. Paul Iacob își asumă responsabilitatea executării loviturii, dar izbește bara transversală, deși îl culcase pe Pigliacelli.

Chindia U Craiova 1-0 27 februarie 2021 18

Deznadejdia se abate asupra echipei noastre și Universitatea Craiova urcă tot mai des în careul lui Aioani, fără însemnătate însă. Totuși, merită de luat în seamă șutul cu stângul al lui Nistor din minutul 76, respins de Aioani.

În minutul 79, Berisha culege o minge la mijlocul terenului, “croșetează” doi adversari și pasează pe culoar pentru Dumitrașcu care, după o incursiune pe partea stângă a atacului nostru, centrează perfect pentru Neguț. Neguț întoarce cu pieptul pentru Paul Iacob care, scăpat din marcajul lui Marius Constantin, intră în careul de 16 m și îl execută pe Pigliacelli cu un șut perfect plasat. A fost un moment de eliberare pentru Iacob, care n-a putut să se bucure. S-a întins pe gazon, și-a pus mâinile în cap, iar colegii au venit rând pe rând să-l felicite.

Chindia U Craiova 1-0 27 februarie 2021 22

Săndoi a închis jocul, dar Chindia se putea desprinde în minutul 90, când Neguț nu l-a putut învinge, din 15 m, pe portarul oaspeților.

S-a terminat 1-0, iar echipa noastră respiră după seria neagră din ultimele cinci etape. O victorie care ne așează departe de locurile retrogradabile și aproape de cele de play-off.

Chindia U Craiova 1-0 27 februarie 2021 30

În numai trei zile, vom întâlni din nou Craiova, într-un meci din sferturile Cupei României. Hai, băieții!