“Și un punct e bun” spunea profesorul Săndoi înainte de meciul cu Astra, iar profeția i s-a împlinit. La finalul meciului a declarat că e mulțumit și pentru că n-am primit gol, dar erorile individuale, mai multe decât de obicei, l-au scos din sărite. “Joacă simplu” și “nu te mai complica” s-a tot auzit dinspre banca noastră tehnică la nesiguranțele din defensivă, la preluările și pasele greșite și la lipsa de creativitate și viziune în fața porții.

Ambele echipe au părut mulțumite cu 0-0 încă din prima jumătate de oră, iar fazele de poartă au fost puține, excepție degajarea greșită a lui Aioani de care putea profita Valentin Gheorghe, șutul lui Balaure respins de portarul nostru, incursiunea de pe stânga finalizată cu un șut dintr-un unghi imposibil a noului intrat Yameogo și șutul lui Dumitrașcu din minutul 85 respins de Grahovac. Totuși, Astra putea puncta decisiv în prelungirile meciului, dar nici Balaure, nici Krpic și nici Stahl n-au găsit drumul către poarta lui Aioani.

Chindia rămâne fără gol primit în play-out și devine prima echipă din istoria sezoanelor cu acest sistem competițional care reușește să țină poarta închisă în primele patru etape. Rămânem pe primul loc al play-out-ului, la trei puncte de FC Argeș și cinci de UTA, iar meciul următor, de la Arad, ne poate duce și mai departe de grijile retrogradării.